Jak vybrat brusku?

Bruska je nenahraditelná při úpravě starého dřeva

Bruska dokáže nejen brousit, ale i řezat, vyhlazovat nebo odstranit poškozený lak. Protože ale existuje několik typů a žádná se nehodí na vše, měli byste se při výběru řídit několika jednoduchými radami. Před koupí samotné brusky se zamyslete, na co konkrétně jí budete potřebovat.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 8 min.

Bruska podle typu

Jak vybrat úhlovou brusku

Úhlová bruska je také známá jako flexa nebo rozbrušovačka. Je vhodná na dřevo, obklady a dlažby, cihly, plechy nebo dokonce silné kovové nosníky. Kvůli vysokým otáčkám však tato bruska není ideální na hořlavé materiály. Žádoucí je proto zvážit koupi modelu úhlová bruska s regulací otáček a vyplatí se také ochrana proti přetížení a pozvolný náběh do otáček. Antivibrační a přídavná rukojeť a především ochrana proti opětovnému zapnutí rovněž pomůže vaši bezpečnosti. Některé modely pak automaticky poznají, pokud se kotouč zasekne do materiálu a vypnou se.

Jedním ze zásadních parametrů je příkon motoru, který vypovídá o tom, jak je bruska výkonná. Pro běžné domácí použití stačí hodnoty kolem 600 W, pro náročnější práce hledejte modely s příkonem 1000 W. Vyhledávaným pohonem je baterie (aku úhlová bruska). Dalším důležitým údajem je průměr brusného kotouče. Pro drobnější a méně náročné práce stačí průměr 115 nebo 125 mm. Větší z těchto rozměrů můžete považovat za nejrozšířenější a nejuniverzálnější.

Úhlové brusky

Jakou excentrickou brusku

Excentrická bruska funguje na podobném principu jako ta vibrační, pouze kromě pohybu na ose vpřed a vzad zároveň opisuje malou kružnici. Využití najde při opravě laku na autě nebo všude tam, kde je zaoblený povrch. Do této kategorie by se mohla řadit i klasická leštička - bruska na karoserie, která vám pomůže nejen při odstraňování starého laku, ale především při leštění a voskování karoserie auta.

Vyhledávaným pohonem je opět především ten bateriový - excentrická bruska aku. Pokud budete pracovat na menších plochách, budou vám stačit modely s výkonem cca 180 W. Přesto byste si měli nechat nějakou výkonovou rezervu, a proto se zaměřit se na typy s výkonem 180–300 W. Sledujte také počet brusných kmitů. Standardní hobby brusky zvládají až 22 000 kmitů/min, profesionální typy dosahují až 32 000 kmitů/min.

Pro brusnou plochu platí, že čím je větší, tím by měl být i větší výkon brusky. Standardní tvar brusné desky je kruhový, někdy je ale možné ji vyměnit za takzvanou „delta“ brusnou desku, která lépe pronikne do hůře přístupných rohů. Na desku se pak upíná brusný papír. Levnější a starší typy ho připevňují kovovými svorkami, modernější řešení představuje suchý zip. Vždy si proto hlídejte, zda kupujete správný druh papíru.

Pokud chcete zvýšit intenzitu broušení, posunujte brusku vpřed a vzad jako hoblík. Nikdy na ni nevyvíjejte větší tlak – mohli byste poškodit motor.

Excentrické brusky

Vibrační

Vibrační bruska je ideální pro jemné broušení rovných ploch a hran. Funguje jednoduše – motor rozkmitá pracovní desku, na které je upevněný brusný papír. Tyto vibrace jsou pak utlumeny vnitřními mechanismy, např. gumovými „silentbloky“.

Zvládá dřevo, tmel, plasty i kovy, kdy záleží právě na druhu brusného papíru. Rozhodně ji však nepoužívejte na stavební materiály, jako je např. sádrokarton. Jemný prach by mohl poškodit motor.

Vibrační brusky

Sanační

Sanační bruska, nejčastěji užívána jako sanační bruska na beton, vychází konstrukčně z úhlových brusek s důrazem na výkonný motor a kvalitní kotouč o průměru alespoň 125, ideálně až 150 mm. K jejím užitečným funkcím patří elektronická regulace otáček nebo konstantní elektronika. Ta dokáže udržet stejné otáčky beze změn i ve chvíli, kdy se mění přítlak. Do této kategorie patří i sanační frézky.

Pro použití na vyzrálý beton vybírejte ze speciálních typů hrncových kotoučů, protože jen ty zvládnou dlouhodobý vysoký tlak. Při práci se sanační bruskou na stroj nijak netlačte, zpravidla stačí přítlak samotného stroje.

Protože při použití vzniká množství jemného a nebezpečného prachu, je důležité jeho odsávání. I proto jsou kotouče opatřeny mechanismem pro připojení na průmyslové vysavače.

Sanační brusky

Pásová

Pásová bruska je vhodná pro větší plochy nebo rychlejší úběr materiálu. Místo kotouče zde najdete brusný pás, na který se upíná brusný papír. Ideální hodnota příkonu je 700 W pro domácí použití, profesionální stroje mají příkon 1000 W a více. Bez obav lze použít jako pásová bruska na kov i jako pásová bruska na dřevo.

Pásové brusky

Kotoučová

Kotoučová bruska je většinou stolní bruska s napevno uchyceným kotoučem, častěji se 2 kotouči o různých zrnitostech. Nabízí přesné vedení kotoučů a zvládnete s ní většinu dílenských prací - broušení, leštění i ostření. K výbavě často patří robustní podstavec s možností uchycení, ochranné štítky kotoučů nebo nastavitelné opěrky na obrobek. Příkon dostačující pro běžné domácí použití se pohybuje kolem 500 W.

Kotoučové brusky

Přímá

Přímá bruska nabídne malé rozměry, vysoké otáčky a schopnost se dostat do těžko dostupných prostor. Exceluje v detailní úpravě povrchu i díky široké nabídce příslušenství. Nejčastěji mezi ně patří různá stopková tělíska a stopkové frézky, ideálními kupci proto budou modeláři. Pro hobby použití stačí příkon cca 130 W. Profesionálnější modely mohou mít tuto hodnotu až na úrovni 500 W a více.

Přímé brusky

Další typy

Mezi další vyhledávané typy patří např.:

Oscilační bruska Multifunkční bruska Mini bruska Čelní bruska Válcová bruska Rovinná bruska

Jakou brusku na nože, na dřevo a na vrtáky

Pokud potřebujete brusku určenou ke speciálnímu účelu, popřípadě na určitý materiál, hledejte podle konkrétního parametru v našich přehledných filtrech:

Podle určení

  • Bruska na nože - speciální, často víceúčelová ostřička, kterou nabrousíte nože, nůžky nebo třeba břit hoblovacího nože
  • Bruska na vrtáky - většinou je uzpůsobena k broušení a tvarování špiček spirálových vrtáků
  • Bruska na řetězy - kompaktní přístroj, který jednoduše nabrousí všechny standardní druhy pilových řetězů
  • Bruska na kameny - často přívodem vody upravená bruska pro mokré opracování např. žuly a mramoru
  • Bruska na sádrokarton - ideální, pokud potřebujete zahladit spáry mezi sádrokartonovými nebo polystyrenovými deskami

Podle materiálu

Bruska na dřevo Bruska na beton Bruska na kov

Brusky a parametry

  • Příkon – množství energie, které přístroj odebírá z elektrické sítě a které nám říká, jak je bruska výkonná
  • Otáčky – číslo, jež udává počet otočení kotouče nebo pásu za jednu minutu, nezáleží přitom na velikosti kotouče, ale na motoru brusky
  • Brusný úběr – parametr, který uvádí o kolik, jak rychle, jakou silou a jakým výkonem bruska obrousí daný úsek
  • Brusná plocha – týká se pouze modelů s brusným papírem nebo talířem, označuje se tak velikost plochy ve styku s materiálem
  • Úhel broušení – jde o úhel, pod nímž byste měli s daným kotoučem, resp. bruskou brousit
  • Hmotnost – vždy záleží na využití a typu brusky, protože zatímco u hobby úhlové nebo vibrační brusky může být ideální hmotnost 1,5 kg, kotoučová bruska váží až 15 kg (přidává jí to na stabilitě)

Důležité faktory

Ergonomie

V popisku výrobku vždy hledejte možnost nastavení držadel. Ideálně vybírejte model s povrchem, který dokáže tlumit vibrace. Výhodné je rovněž jednoduché upínání a výměna brusných kotoučů a papírů. Užívání zpříjemní také možnost polohování a přidání druhé rukojeti.

Ovládání

Některé úhlové brusky jsou designované pro ovládání a kontrolu jednou rukou, jedná se však o výjimky, většina brusek vyžaduje manipulaci oběma rukama. Brusky mohou být také upravené speciálně pro leváky.

Funkce

K těm důležitým patří mimo jiné i bezpečnostní pojistka, možnost upnutí ochrany proti odlétávajícímu materiálu, regulace nebo aretace otáček, ochrana před zpětným rázem, přetížením atd. Zvýšenou pozornost věnujte možnosti odsávání prachu, další užitečné funkce jsou např. automatické zapnutí a zastavení, pozvolný náběh do otáček, udržování konstantních otáček apod.

Součást balení

V balení vám většinou nedojde pouze bruska samotná. Příslušenství má často podobu různých krytů, rukojetí, klíčů nezbytných k montáži, filtrů, kotoučů nebo brusných papírů. Při nákupu aku nářadí si vždy kontrolujte, co vše obsahuje balení. Často jsou v nabídce podobně vypadající varianty, jediný rozdíl je v tom, že jedna obsahuje akumulátor i nabíječku, zatímco ta druhá počítá s tím, že toto příslušenství již máte.

Brusné kotouče a papíry

Brusné kotouče se dělí na řezné, brusné a diamantové pro řezání betonu, asfaltu nebo kamene. Při výběru hraje důležitou roli zrnitost. Kotouč s hrubší zrnitostí se hodí pro větší úběr materiálu, nebo pokud brousíte materiál se sklonem k mazlavosti. Měkký kotouč bude ideální tehdy, když vás čeká práce s materiálem citlivým na teplo, tvrdým materiálem, nebo chcete-li obrobek brousit čelem kotouče.

Hrubé kotouče jsou označeny čísly 20, 22 nebo 24, střední 30, 36, 46 a 60 a jemné mají číslování 80, 100 nebo 120. Pro brusný papír platí víceméně to samé, nese označení P a číslo od 20, ten je nejhrubší, až po 400, což je označení pro ten nejjemnější.

Možnosti napájení

Nejčastěji se setkáme se 2 modely, což je elektrická bruska napájena ze sítě a aku bruska poháněna baterií. Výhodou aku verze je snazší manipulace, protože vás neomezuje přívodní kabel. Prémioví výrobci navíc nabízí možnost použití jednoho akumulátoru (nejčastěji Li-Ion) do více druhů nářadí téže značky. Zásadní parametry jsou napětí a kapacita, nevýhodou aku nářadí je vyšší cena.

Příslušenství

Brusky - kotouče

Brusné papíry

Brusné pásy

Brusky - příslušenství

Další elektrické nářadí

Mikronářadí

Aku vrtačky a šroubováky

Elektrické šroubováky

Rázové utahováky

Elektrická kladiva

Vrtačky

Rady na závěr

Vždy používejte ochranné pomůcky

Pokud pracujete s bruskou, počítejte s prašným prostředím. Proto používejte roušku, nebo ještě lépe respirátor. Důležitá je také ochrana očí, vhodné jsou alespoň brýle, ještě lépe pak štít. Samozřejmostí by měly být rukavice a v případě odletujících jisker i vhodný pracovní oděv a pevné boty.

Správná údržba a používání brusky

Jakékoli čištění, mazání a výměna kotouče nebo papíru musí probíhat na vypnutém stroji a s vytaženým elektrickým kabelem ze sítě. Pokud byl stroj delší dobu mimo provoz, vyměňte mazivo a překontrolujte motor. Vždy používejte kotouče maximálně na hodnotu povoleného opotřebení a nikdy nepoužívejte kotouče poškozené.